×

IULIE FĂRĂ PLASTIC

S-a dat oficial start  Campaniei naționale dedicate Iulie Fără Plăstic cu genericul:  „Închidem robinetul – Oprim poluarea cu plastic”.

Rugăm să ne implicăm  activ mai multe persoane și instituții din comuna noastră.

Accentul campaniei este promovarea reducerii cantității de deșeuri din plastic, soluție accesibilă și la îndemâna fiecăruia din noi.

 

Utilizăm ca inspirație Calendarul Iulie Fără Plastic Fiecare acțiune contează, o schimbare pozitivă, un NU pentru produse/ambalaje inutile înseamnă mai puține deșeuri care poluează și ne impactează sănătatea.

  • Săptămâna 1 (1-7 iulie): Impactul ambalajelor din PLASTIC în contact cu produsele alimentare
  • Săptămâna 2 (8-14 iulie): Cum reducem PLASTICUL în oficiu, acasă și la școală
  • Săptămâna 3 (15-21 iulie): Impactul PLASTICULUI asupra sănătății
  • Săptămâna 4 (22-28 iulie): Rolul REP in reducerea poluării cu plastic
  • Săptămâna 5 (29-31 iulie): Tratatul global privind PLASTICUL (Global Plastic Treaty)